SAŽETAK
Uvod: Sindrom obstruktivne apneje za vrijeme spavanja (OSAS) se javlja u otprilike 5% do 15% stanovništva. Povezan je sa povećanim rizikom za obolijevanje od kardiovaskularnih bolesti i metaboličkog sindroma. Zlatni standard za dijagnozu OSAS je polisomnografija. Većina štetnog učinka OSAS na kardiovaskularni sistem je reverzibilno uz liječenje.
Ciljevi istraživanja: Procijenti zastupljenost kardiovaskularnih bolesti i metaboličkog sindroma kod pacijenata sa OSAS te korelacija težine sleep apneje sa učestalošću komorbiditeta.
Materijal i metode istraživanja: Provedeno je retrospektivno istraživanje u Klinici za plućne bolesti UKC-a Tuzla u periodu od 01 januara do 30 juna 2012. Pacijentima su urađene laboratorijske pretrage, monitoring krvnog pritiska, EKG, BMI, Epworth skala pospanosti i polisomnografija.
Prema rezultatima polisomnografije, pacijenti su podijeljeni u tri podskupine prema težini OSAS: blagi (AHI 5-15), umjereni (AHI 15-30) i teški (AHI> 30).
Rezultati: U istraživanje je uključeno 49 pacijenata: muškaraca 40 (81,6%) i žena 9 (18,4%). Najveća zastupljenost 24 (49%) je bila u dobi od 50-59 god. Sa blagim poremećajem OSAS bilo je 8 (16,3%), sa umjerenim 29(59,2%) i sa teškim 12(24,5%). U 25(51%) zabilježena je hipertenzija, u 10(20%) diabetes mellitus, u 19(38,8%) dislipidemija u 22(44,9%) pacijenata metabolički sindrom.
Zaključci: Dokazali smo povezanost između stadija OSAS i zastupljenosti komorbiditeta i zaključili da na ovu bolest treba misliti u svih adipoznih bolesnika, koji hrču u snu, danju pospani, koji imaju jednu od nabrojenih kardiovaskularnih i metaboličkih bolesti. Rano prepoznavanje i adekvatno liječenje će značajno smanjiti kardiovaskularni morbiditet i mortalitet.
Ključne rijeći: OSAS, Hipertenzija, Metabolički sindrom, Diabetes mellitus