Zakonodavstvo u Bosni i Hercegovini – specijalizacije medicinskih sestara i tehničara

Uvod

Formalno obrazovanje je učenje usmjereno od strane nastavnika ili instruktora koje se stječe u obrazovnim ustanovama, a prema nastavnim planovima i programima odobrenim od mjerodavnih institucija vlasti. Strukturirano je, a vodi do certifikata/diplome. Učenje je ciljano i svjesno.

Neformalno obrazovanje je organiziran proces učenja i obrazovanja usmjeren ka usavršavanju, specijalizaciji i dopunjavanju znanja, vještina i sposobnosti prema posebnim porogramima koje izvode organizatori obrazovanja.Certifikati se rijetko izdaju.

Informalno učenje je neplanirano učenje i stjecanje znanja kroz svakodnevne aktivnosti vezanih za rad, obitelj ili rekreaciju. Certifikati se ne dodjeljuju .Oblik je individualnog učenja.

Cjeloživotno učenje podrazumijeva integraciju formalnog, neformalnog i informalnog učenja kako bi se stekle mogućnosti za stalno unapređenje kvaliteta življenja.

Standard obrazovanja medicinskih sestara u BiH

Temeljna naobrazba – srednja medicinska škola

Studij sestrinstva

– I ciklus / dodiplomski studij

– II ciklus /diplomski studij

– III ciklus / doktorski studij

Dodatno usavršavanje – provodi se za složenije poslove za koje se zahtjeva dodatna edukacija, odnosno specijalizacija iz određenog područja

(specijalistički diplomski stručni studij/vertikalna edukacija specijalizacije/horizontalna edukacija)

Ministarstvo za oblast zdravstva i obrazovanja na razini BiH

Ministarstvo civilnih poslova BiH /Sektor za zdravstvo i Sektor za obrazovanje/ mjerodavno je, poredostalog, za obavljanje poslova i izvršavanje zadataka koji su u mjerodavnosti BiH i koji se odnose na utvrđivanje temeljnih načela koordiniranja aktivnosti, usklađivanja planova entitetskih tijela vlasti i definiranju strategije na međunarodnom planu u područjima zdravstva, znanosti i obrazovanja, socijalne skrbi, mirovina, rada i upošljavanja, kulture i športa.

Na razini države nema resornih ministarstava za oblast zdravstva i obrazovanja.

Zakoni iz oblasti obrazovanja i zdravstva na razini BiH

  • Obrazovanje – Okvirni zakon o visokom obrazovanju u Bosni i

Hercegovini ( „Službeni glasnik BiH”, broj 59/07)

  • Zdravstvo – na razini države nema zakona o zdravstvu

Mjerodavnost za oblast zdravstva u BiH

  • Federacija Bosne i Hercegovine – Ministarstvo zdravstva Federacije BiH
  • Republika Srpska – Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske

Mjerodavnost za oblast obrazovanja u BiH

  • Federacija Bosne i Hercegovine – Ministarstva obrazovanja 10 županija
  • Republika Srpska – Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske

Specijalizacije medicinskih sestara

  • Specijalizacije su oblik organiziranog stjecanja teorijskih i praktičnih stručnih znanja i znanstvenih spoznaja prema propisanom programu
  • Potrebno je razlikovati:

1. Horizontalnu edukaciju koja podrazumijeva specijalizacije u kojima se stječu dublja znanja i vještine o pojedinim postupcima te se provodi direktno na radilištima gdje se pojedini postupci i provode i

2. Vertikalnu edukaciju koja podrazumijeva specijalizacije u kojima se stječu nova znanja i vještine te posljedično kompetencije i provode se u obrazovnim institucijama

Preporuke za specijalizacije medicinskih sestara

Prema preporukama standardima Svjetske zdravstvene organizacije i Europske zajednice, na svim razinama zdravstvene zaštite potrebne su stručne i obrazovane medicinske sestre (Education Strategy for Nurses and Midwives/WHO, 2003).

Međunarodna udruga medicinskih sestara (ICN/1987;1992), te Europski komitet za sestrinstvo (European Commisions Advisory Committee on Nursing:1994, European Directives 89/48 CEE i 92/51/EEC) su preporučile da se medicinske sestre u svojoj edukaciji usmjeravaju na uža specijalna područja u kojima će moći produbiti svoja teorijska i praktična znanja usmjerena ka pružanju što kvalitetnije zdravstvene njege u zadovoljavanju osnovnih ljudskih potreba.

Specijalizacije medicinskih sestara u FBiH

  • Medicinske sestre imaju dvije mogućnosti za realizaciju specijalizacije, i to:

1. Upisom na specijalistički diplomski stručni studij na Fakultet zdravstvenih studija ili

2. Odobrenjem specijalizacije mjerodavnog ministra zdravstva

Specijalizacija (1)

U FBiH, mjerodavno je Ministarstvo obrazovanja županije

Okvirni Zakon o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini („Službeni glasnik BiH”, broj 50/07)

Zakon o visokom obrazovanju u Hercegevačko-neretvanskoj županiji („Narodne novine Hercegovačko-neretvanske županije”, broj 4/12)

Rektorat Sveučilišta u Mostaru

Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru

Otvaranje specijalističkog diplomskog stručnog studija

Utvrditi plan i program studija, kao i duljinu trajanja (1-2 godine, preporuča se 1 godina)

Specijalizacije 

U FBiH je mjerodavno Ministarstvo zdravstva FBiH.

Zakon o zdravstvenoj zaštiti („Službene novine Federacije BiH”, broj 46/10).

Zakon o sestrinstvu i primaljstvu („Službene novine Federacije BiH”, broj 43/13 od 5. lipnja 2013. godine), članak 24, 25, 27, 28 i 51.

Pravilnik o specijalizacijama medicinskih sestara i primalja ( Pravilnik nije objavljen iako je sukladno članku 51. Zakona o sestrinstvu i primaljstvu rečeno da će u roku šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona federalni ministar donijeti provedbene propise na temelju ovog zakona ), kojim se utvrđuju grane specijalizacije, trajanje i program specijalizacije.

Odobrenje za specijalizaciju izdaje se temeljem utvrđenog plana potrebnih kadrova koje donosi Federalno ministarstvo zdravstva, na usuglašen prijedlog kantonalnih ministarstava zdravstva, zavoda za javno zdravstvo županije i zavoda zdravstvenog osiguranja županije

Podzakonski akti

Preporuča se da Federalno ministarstvo zdravstva FBiH, u što skorije vrijeme donese slijedeće podzakonske akte:

1. Pravilnik o specijalizacijama medicinskih sestara i primalja ( kako bi mjerodavni ministar zdravstva mogao odobriti specijalizacije medicinskim sestrama)

2. Pravilnik o minimalnim uvjetima u pogledu prostora, radnika i medicinsko-tehničke opreme za obavljanje zdravstvene djelatnosti ( preporuča se da više od 50% medicinskih sestara i tehničara u JIL-u, sobi za buđenje (PACU) i operacijskoj dvorani trebaju biti prvostupnice sestrinstva specijalistica u djelatnosti intenzivne njege, odnosno specijalista u djelatnosti anestezije)