Intervju sa predsjednikom Komore medicinskih sestara – tehničara kantona Sarajevo – Gdin Sead Džomba

KADA JE OSNOVANA KOMORA MEDICINSKIH SESTARA-TEHNIČARA KANTONA SARAJEVO I KOJI SU NJENI GLAVNI CILJEVI?

KMSTKS je osnovana 06.06.2001.godine.
Ciljevi Komore su: zaštita prava i interesa svoje profesije, zadovoljavanja svojih stručnih i ličnih potreba i obezbjeđivanje za organiziran nastup zadravstvenih radnika istih profesija i grupa, kao i najvažnije zaštite zdravlja građana.
Komorama se povjeravaju određena ovlaštenja koja podrazumjevaju sledeće:
Izdavanje, obnavljanje i oduzimanje licence za samostalni rad;
Izdavanje mišljenja o opravdanosti izdavanja, produžavanja ili oduzimanja odobrenja u privatnoj praksi;
Certificiranje članova komore za upravljanje zdrastvenim tehnologijama,
U kontekstu reforme sestrinstva bitno je jačati jačati profesionalizaciju sestrinskih stručnih tijela, kao što su komore i udruženja, a one imaju snagu u jedisntvu.

ŠTA ZA MEDICINSKE SESTRE PREDSTAVLJA KOMORA I DA LI SU SVE UPOZNATE SA SVOJIM PRAVIMA I OBAVEZAMA KOJE NALAŽE KOMORA?

Komora prestavlja zaštitu prava i intersa i položaja SVIH MEDICINSKIH SESTRA-TEHNIČARA, BEZ OBZIRA NA STEČENI NIVO OBRAZOVANJA. Sa aspekta potrebnih daljnjih reformskih procesa u ovoj oblasti na području Federacije BIH i u BIH, na ovakav način organizirane komore bi trebale biti partneri nadležnim donositeljima Zakona i propisa. Komore se bore da učestvuju u donošenju standarda i normativa za praksu i edukaciju u oblasti sestrinstva i stalnog nivoa održavanja kompetencija i profesionalnog kodeksa; Slabo definirane uloge medicinske sestre-tehničara, kako u zdravstvenom timu tako, tako i u smislu samostalnih kompetencija;
Većina sestra nisu upoznate sa svojim pravima jer ih to ne interesuje.

KAKO VIDITE DANAŠNJE SESTRINSTVO U BIH?

Sestre su nejbriojnija i po meni najvažnija grupacija u zdravstvu i djeluju u vrlo složenim uslovima rada i zivota. Došlo je do mnogih promjena u zdravstvu, mijenjaju se se propisi i okolnosti, sestre se školuju o svom trošku, ustanove, niti škole nisu planirale broj obrazovanja na tržištu rada, pravi se hiperprodukcija kadra, nisu plaćene adekvatno za svoj rad i svoje obrazovanje.
Donešen je zakon o sestrinstvu na nivou FBIH, ali ništa sa njime nije riješeno,
Sestre često su izložene mobinku, fiziološkom stresu, socijalnom stresu, psihološkim stresom i sve to dovodi do profesionalnog sagorjevanja.
Naučni stepen, fakultetetsko obrazovanje je rješeno kolektivnim ugovorom, ali naknade za rad nisu riješene, osim privilegovanim osobama od strane poslodavca.

DA LI JE SESTRINSKA PROFESIJA DANAS DOVOLJNO VREDNOVANA U ZDRAVSTVENOM SISTEMU BIH I NA KOJI NAČIN?

Setrinska profesija je dijelimično vrednovana na papiru, a u praksi nije,
Nema planiranih sredstava za obrazovanje sestara u zavodima zdravstevnog osiguranja niti u budžetu, za specijalizacije, naučni stepena i drugi vid edukacije.
Nejasna su pravila nagrađivanja, nemogućnost izražavanje vlastite kreativnosti, česta izloženost krikama javnosti i ako n isu krive za to, loš odnos kolega u timu, izložene su verbalnoj agresiji klijenata, nemogućnost profesionalnog usvršavanja..

BUDUĆI DA SU MEDICINSKE SESTRE-TEHNIČARI NAJBROJNIJA POPULACIJA U ZDRAVSTVU DA LI SU JEDINSTVENE U OSTVARIVANJU ZAJEDNIČKIH CILJEVA?

Najveća nesreća medicinskih sestra je u nejednstvu i zato nemogu ostvariti svoja prava i interese u društvu.
Sestrinstvo su pocjepale pojedine intersne grupe unutar sestrinstva sve radi ličnog interesa.

SVJESNI SMO DA DANAS U BIH IMAMO AKADEMSKI OBRAZOVANE MEDICINSKE SESTRE KOJE NISU OSTVARILE SVOJA PRAVA PO PITANJU ZAPOŠLJAVANJA, NAPREDOVANJA U PROFESIJI, OSTVARIVANJA KOEFICIJENTA VISOKE STRUČNE SPREME I SL. ZAŠTO SE PO VAŠEM MIŠLJENJU NE POČINJU RIJEŠAVATI PROBLEMI U SESTRINSTVU?

Mišljenja sam da ovaj problem treba da riješava sindikat, a sestre nemaju svog sindikata, u današnjem sindikatu na rukovodećim pozicijama su ljekarai i naravno da oni riješavaju samo svoje probleme, bez obzira što smo mi najbrojniji u sindikatu.
Kolektivnim ugovorom je riješeno plaćanje naučnog stepena za sve kategorije, kao i stepen obrazovanja i u potpunosti se treba sprovoditi jer je potpisan sa Vladom FBIH.
KMSTKS u svom djelovanju je ugradila koeficijent za visoko obrazovane sestre ali nema jedinstvenog djelovanja u pravcu rješavanja tog problema.

KAKAV JE VAŠ STAV KADA JE U PITANJU KONTINUIRANA EDUKACIJA MEDICINSKIH SESTARA-TEHNIČARA? DA LI JE DOVOLJNA I KOJIM BI SISTEMOM TREBALA BITI STANDARDIZIRANA?

Kontinuirana edukacija nije dovoljna zato su potrebna određena finasijska sredstva koja mi nemamo,ali KMSTK podržava svaki vid edukacije prema svoim finansijskim mogućnostima.

Kada je upitanju kvalitet edukacije ona bi morala biti akreditirana i od strane nevladinih agencija za akreditaciju. iusmjerana prema našim potrebaa a sve u skladu sa Evropskim i svijetskim standardima i uzusima.

ZAŠTO MEDICINSKE SESTRE –TEHNIČARI ŠUTE KADA IMA BROJNIH PROBLEMA U NJIHOVOJ PROFESIJI?

Sestre ne smiju da izkažu svoje probleme i nepravde jer budu sankcionisani od strane poslodavca i zato veliki broj pati od psljedica stresa, frustracija, agresivnosti, strepnje-zabrinutosti i straha od budućnosti i egzistencije.

SMATRATE LI DA SU MEDICINSKE SESTRE-TEHNIČARI DOVOLJNO „MOĆNI“ DA MOGU MIJENJATI DOSADAŠNJE STANJE U SESTRINSKOJ PRAKSI?

Problem kod sestra je nejedistvo što odgovara intresnim grupa u vlasti i među nama koji ne žele rješavati naše probleme posbeno oni koji su na viskim pozicijama u zdravstvu.(mislim na sestre).
Koliko smo jaki onoliko koliko smo jednistveni kad postignemo jedinstvo mogli bi smo da pratimo i riješavamo sve probleme bez zastoja u društvu.

KAKO VI VIDITE SESTRINSKU PROFESIJU U BUDUĆNOSTI I KOJE BI PREPORUKE DALI SVIM MEDICINSKIM SESTRAMA-TEHNIČARIMA?

Moja preporuka sestrama je obrazujte se i slijedite Evropski put, sa kojega nesmijemo skrenuti niti odustati.
Budimo jednistveni zajednički su nam problemi.
Ipak mislim da sestre čeka bolja budućnost, ali uz uložene velike napore onih koji ih istinski predstavljaju da domoćoj i međunarodnoj sceni.

Odgovori