U okviru Otvorenih vrata Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu odžana su dva Simpozija za zdravstvene radnike i saradnike Kantona Sarajevo. Simpozij pod nazivom: „Demencija kao zdravstveno socijalni izazov za budućnost“ održan je 15.12.2016.g. u prostorijama Instituta za naučno istraživački rad i razvoj KCUS.
Organizatori Simpozijuma bili su: Mr.sci. Amer Ovčina, koordinator za kvalitet i sigurnost zdravstvenih usluga i Mr. Ernela Eminović, glavna medicinska sestra KCUS. Organizaciju Simpozija je podržala Generalna direktorica KCUS Prof.dr Sebija Izetbegović
Na Simpozijumu su govorili pozvani predavači ispred Udruženja „Demencija, kompetencija, ljubav“ iz Beča, a koji se profesionalno bave demencijom. Direktorica Udruženja Mr.sci. Alma Beširević, akademski ekspert za demenciju sa svojim timom mas trenera za demenciju, prezentirala je sve aspekte demencije, probleme u ranom prepoznavanju, dijagnostici i tretmanu. Učesnici skupa imali su priliku da ovladaju vještinama komunikacije, te načinima brige i njege za osobe sa demencijom. Na skupu se govorilo i o komunikacijama sa osobama koje imaju tjelesne i mentalne poteškoće, te je ispred Udruženja gluhih i nagluhih osoba Kantona Sarajevo, predavanje imala g-đa Jasminka Proho, tumač znakovnog jezika, dipl.soc.rad.
Svi učesnici nakon predavanja dobili su Certifikat od strane Udruženja „Demencija, kompetencija, ljubav“, a koje provodi trening obuke za profesionalce koji se bave demencijom. Ovo Udruženj se se bavi i pružanjem usluga kućne njege i pomoći osobama sa demencijom na području Beča.
Simpozij „Bolničke infekcije- strateški plan za moderne bolnice“ održan je 16.12.2016.g. u prostorijama Instituta za naučno istraživački rad i razvoj KCUS. U okviru Simpozija govorili su pozvani predavači iz Turske, Austrije, Makedonije, Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine.
Edukacijom su obuhvaćena široka područja prevencije i kontrole bolničkih infekcija, te su date smjernice za uvođenje sistema za pojačanu kontrolu i nadzor nad istim u cilju svođenja na minimum.
Neprocjenjiva su bila iskustva stručnjaka iz ove oblasti, a koja su vješto prezentirana velikom broju pozvanih učesnika skupa.
Klinički Centar Univerziteta u Sarajevu, također je bio jedan od pokrovitelja IV Kongresa njegovatelja-ica u BiH sa međunarodnim učešćem koji je održan u Hotelu „Park“ u Vogošći u periodu 16-18.12.2016.g., a koji je organiziran od strane NVO Udruženje „Trezvenost“ u FBiH, koje se u okviru djelokruga svoga rada bavi pružanjem pomoći licima kojima je potrebna tuđa njega i pomoć, kulturom življenja, te edukativnim aktivnostima za njegovatelje-ice u BiH.
Na Kongresu su govorili brojni pozvani predavači među kojima su istaknuta izlaganja bila od strane Dr Paula Grossa iz Austrije, dr palijativne medicine i gerontologije, Prof.dr Zorana Todorovića, kliničkog farmakologa, Žanete Bogoevske Miteve, dipl.med.sestare iz Makedonije, magistre Vesne Bratić, KBC Rebro, Vesne Imbronjev, specijalistkinje za javno zdravlje u Vojvodini, Brankice Grgurić, dipl.med.ses., SKB „Sveti duh“ Zagreb i brojnih drugih izlagača iz BiH i inozemstva.
Cilj ovih skupova jeste pravljenje mostova saradnje sa stručnjacima iz BiH i inozemstva što doprinosi poboljšanju kvaliteta zdravstvenih usluga kranjih korisnika zdravstvene zaštite.